niedziela, 14 stycznia 2018

Nie tylko kosmetyki do włosów, czyli czym jeszcze można olejować? | Nieoczywiste produkty idealne do olejowania włosów


Czy włosy można olejować tylko kosmetykami do tego celu przeznaczonymi? Nawet ktoś, kto się słabo zna na tym temacie, odpowie pewnie, że nie – przecież możemy użyć do tego nawet kuchennej oliwy, która kosmetykiem jako takim nie jest (więcej o oliwie pisałam we wpisie „Jak znaleźć idealny dla siebie olej do olejowania włosów?”). Na tym jednak nie koniec, bo do olejowania możemy używać szerokiej gamy produktów.

Myślę, że dla wielu osób, szczególnie początkujących, ten wpis będzie wskazówką, zaś dla tych bardziej zaawansowanych – mam nadzieję – inspiracją i pomysłem na to, jak zaoszczędzić pieniądze, poszerzyć swoją gamę produktów do olejowania i mieć do nich łatwiejszy dostęp.

Czym można olejować włosy poza przeznaczonymi do tego olejami?

Produkty, które są stricte przeznaczone do włosów, to przede wszystkim naturalne oleje i olejki – mieszanki olejów i innych składników. Na ich opakowaniach jest zwykle napisane, że można stosować je na włosy i/lub skórę głowy. Działają różnie w zależności od tego, jakie mamy włosy, a przede wszystkim w zależności od składu takiego kosmetyku. To jednak nie oznacza, że produkty do olejowania znajdziemy w sklepach wyłącznie w dziale z kosmetykami do włosów.

Jest bowiem cała gama produktów, które nie mają przeznaczenia do włosów, a mimo to świetnie się do nich nadają. Szukajmy ich przede wszystkim w działach z kosmetykami do ciała i twarzy, dla dzieci, a nawet wśród kosmetyków męskich, np. do pielęgnacji brody. Ale uwaga: ich składy mogą nie nadawać się do skóry głowy, dla bezpieczeństwa więc radzę nakładać je tylko na włosy.

Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Co powinien zawierać dobry kosmetyk do olejowania włosów?

To zależy, do czego dążymy. Generalnie dobrze jest, jeśli produkt jest naturalny, tzn. zawiera mieszankę naturalnych olejów. Tego typu kosmetyki najszybciej znajdziemy na dziale z produktami dla dzieci, ale o tym za chwilę.

Możemy szukać w nich także witamin, filtrów UV, ekstraktów roślinnych i antyoksydantów, a także dodatkowych emolientów (z moich obserwacji wynika, że najczęściej są to: Caprylic/Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate i Isopropyl Palmitate występujące zazwyczaj na początku składów np. kosmetyków do twarzy lub ciała).

O tym, jak czytać składy i rozpoznawać różne składniki, przeczytacie w tym wpisie: Lista INCI | Ponad 300 składników kosmetyków wraz z opisami!

Kosmetyki idealne do olejowania – przykłady

Szukajmy przede wszystkim wśród oliwek do pielęgnacji niemowląt – te najczęściej składają się wyłącznie z kilku naturalnych olejów i nie mają sztucznych dodatków. Jak widzicie na zdjęciu, mnie udało się też znaleźć idealne składowo produkty do olejowania w postaci olejku na ciemieniuszkę i maści do pielęgnacji brodawek sutkowych (!), a także dziecięcego olejku do kąpieli i oliwki do pielęgnacji. Można je znaleźć w drogeriach i supermarketach, a kosztują tylko kilka złotych.


Szukajmy też wśród olejków i balsamów przeznaczonych do pielęgnacji brody u mężczyzn: ich składy często przypominają kosmetyki do olejowania włosów, a nierzadko są nawet od nich lepsze. Takie produkty są coraz łatwiej dostępne i z tego, co mi wiadomo, weszły już do sprzedaży w wielu drogeriach i supermarketach.


Kolejna grupa produktów to olejki przeznaczone do twarzy. Tutaj musimy uważać, ponieważ producenci lubią do takich produktów dokładać dodatkowe składniki, np. elementy zapachowe czy silikony. Te ostatnie znajdziemy też w olejach przeznaczonych do włosów, więc nie musimy się ich obawiać – wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od danego kosmetyku. Dodatki zapachowe też zresztą w olejach do włosów nie są rzadkością. Zaletą kosmetyków do twarzy, które sprawdzą się do olejowania, jest to, że zawierają one często także witaminy i przeciwutleniacze, a także filtry przeciwsłoneczne. Szukajmy więc produktów, które zawierają np.:
 • Panthenol – witamina B5,
 • Tocopheryl Acetate, Tocopherol – witamina E, przeciwutleniacz,
 • Ethyl Oleate, Ethyl Linoleate, Ethyl Linoleate – witamina F,
 • Ascorbyl Acid – przeciwutleniacz,
 • Ascorbyl Palimtate – przeciwutleniacz,
 • Benzophenone-3 – filtr, zatrzymuje UVA,
 • Benzophenone-4 – filtr, zatrzymuje UVA i UVB,
 • Titanium Dioxide – filtr UV,
 • Hexyl Benzoate – filtr UV.


Kolejna podgrupa to kosmetyki do pielęgnacji ciała, wśród których coraz częściej można spotkać olejki. Nierzadko są to bardzo dobre mieszanki naturalnych olejów, bez żadnych dodatków. W nich także szukajmy wcześniej wymienionych składników.


Po co olejować włosy kosmetykami, które nie są do tego przeznaczone?

Powody są trzy. Po pierwsze, takie kosmetyki są często dużo tańsze niż oleje przeznaczone do włosów – wiele z nich ma proste składy i można je znaleźć w działach z kosmetykami dla dzieci lub mężczyzn, które – mam wrażenie – mają zwykle przystępniejsze ceny niż produkty dla kobiet. Dzięki temu też będziemy mogli zaopatrzyć się w większą ilość olejków, a różnorodność w olejowaniu jest dość istotna (w końcu każdy olej ma nieco inne właściwości i inaczej działa).

Po drugie – mamy dzięki temu większy wybór. Kosmetyków, którymi można olejować włosy, jest na rynku bardzo dużo i naprawdę nie musimy ograniczać się wyłącznie do produktów „włosowych”. Tym bardziej, że w odróżnieniu od nich mają często dodatkowe, dobre składniki, na przykład witaminy i antyutleniacze.

Po trzecie – to daje nam więcej możliwości. Na pewno wiecie, jak trudno jest znaleźć naprawdę dobry olej do włosów. Często trzeba zamawiać go przez internet lub szukać w sklepach z naturalnymi kosmetykami, a jak wiadomo nie w każdym mieście jest do nich łatwy dostęp. Tymczasem dobre składowo kosmetyki, które nadają się do włosów, znajdziemy w większości drogerii.

Jestem ciekawa, czy skorzystacie z moich porad. A może macie w domu kosmetyki, które nadają się do olejowania, a nawet o tym nie wiedziałyście? Podzielcie się ze mną swoimi spostrzeżeniami: czy uważacie, że olejowanie włosów produktami do tego nie przeznaczonymi to dobry pomysł? A może już to robicie (jeśli tak, jakie są efekty)? Czekam na wasze opinie w komentarzach!

Polecam też inne moje wpisy o olejowaniu:

8 komentarzy :

 1. Ja bardzo lubie oliwke Hipp do olejowania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny post :) ja lubię do włosów oliwkę Babydream fur mama, ale ona jest dosyć znana wśród włosomaniaczek :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe i alternatywne do typowych produktów propozycje. Warto szukać zamienników, włosy w końcu nie lubią ciągłej rutyny. :)
  Pozdrawiamy - Versum

  OdpowiedzUsuń
 4. O oliwce Hipp słyszałam dużo dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja wybieram do olejowania włosów tylko olejki 100%. U siebie na blogu polecam takie produkty :D

  OdpowiedzUsuń

Popularne w tym miesiącu: