czwartek, 18 stycznia 2018

Recenzja: Bania Agafii, Szampon – balsam do włosów Biała Kąpiel


Kiedyś testowałam Ziołowy szampon Agafii, który bardzo dobrze sobie radził. Teraz sięgnęłam po bliźniaczy produkt tej rosyjskiej firmy z nadzieją, że również okaże się godny polecenia. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie. Czy ich działanie także jest podobne?

Oceny cząstkowe: dobryneutralnysłaby.

Opakowanie

Półprzeźroczysta, plastikowa butelka imitująca ciemne szkło. Zawiera 350 ml szamponu. Ma odkręcany korek z niewielkim otworem na nakrętce (przy każdym użyciu odkręcałam ją całkowicie, bo wyciskanie gęstego kosmetyku przez tak maleńką dziurkę byłoby zbytecznym sprawdzianem dla mojej cierpliwości). Z tyłu opakowania znajduje się naklejka po polsku.

Zapach

Ziołowy, ciężki, wręcz piżmowy. Pachnie trochę jak męskie kosmetyki, ale mam wrażenie, że nie tak wyraziście, jak na przykład Ziołowyszampon Agafii, który testowałam w zeszłym roku.


Skład

Aqua (woda), Sodium Coco-Sulfate (SCS), Lauryl Glucoside (emulgator), Glycerin (gilceryna), Coco-Glucoside (and) Glyceryl Oleate (emulgatory), Cetearyl Alcohol (emolient), Caprylic/Capric Triglyceride (poprawia konsystencję), Vaccinium Vitis-Idaea Fruit Extract (extract of lingonberry taiga) (ekstrakt z borówki brusznicy), Chamaenerion Angustifolium Extract (extract fireweed) (ekstrakt z wierzbówki kiprzycy), Calendula Officinalis Extract (calendula flower extract) (ekstrakt z nagietka), Viburnum Opulus Fruit Extract (extract of viburnum) (ekstrakt z kaliny), Dasifora Fruticosa Leaf Extract (extract shrubby cinquefoil) (ekstrakt z pięciornika krzewiastego), Tanacetum Vulgare Extract (extract of tansy anthrax) (syberyjski wrotycz pospolity), Organic Hippophae Rhamnoides Fruit Oil (organic sea buckthorn oil Baikal) (Organiczny olejek bajkalskiego rokitnika), Amaranthus Caudatus Seed Oil (amaranth oil) (olejek amarantowy), Geranium Rratense flower Extract (meadow geranium flower extract) (kwiaty łąkowego geranium), Sorbitane Stearate (emulgator), Parfum (zapach), Benzoic Acid (konserwant), Sorbic Acid (konserwant), Benzyl Alcohol (konserwant, może wysuszać włosy), Citric Acid (regulator pH).

Skład szamponu można podzielić na trzy zasadnicze bloki: pierwszy to silny detergent w otoczeniu emulgatorów (związków chemicznych lub mieszanin, które umożliwiają powstawanie emulsji), drugi – aż siedem ekstraktów i dwa oleje, a trzeci – trzy konserwanty, na szczęście na samym końcu listy. Sporo tu dodatków, jak na szampon, ale na swoich włosach nie odczuwam minusów dodawania do szamponu olejów, więc nie traktuję to jako coś złego.

Warto napisać też co nieco o niezwykłych ekstraktach, które znajdziemy w Białej Kąpieli Agafii. Są tu bowiem:

  • ekstrakt z grona wierzbówki kiprzycy (bogaty w witaminę C, prowitaminę A, proteiny, kwasy organiczne i mikroelementy głęboko odżywiające i wzmacniające włosy);
  • ekstrakt z kwiatów łąkowego geranium (wzmacniają korzenie włosów);
  • ekstrakt z syberyjskiego wrotycza pospolitego, czyli piżmo syberyjskie (podtrzymuje czystość włosów).
  • ekstrakt z jagód borówki brusznicy i owoce czerwonej kaliny (zawierają witaminy C i E, intensywnie nawilżają włosy);
  • ekstrakt z kwiatów nagietka lekarskiego (normalizują pracę gruczołów łojowych skóry głowy).
W szamponie znajdziemy także organiczny olejek bajkalskiego rokitnika (zawiera wiele ważnych dla włosów witamin, które stymulują ich wzrost) oraz olej szarłatowy, czyli olejek amarantowy (zawiera skwalen, witaminę E i witaminy grupy B, odżywia i przyczynia się do nasycenia komórek tlenem).

Składnik, na który trzeba uważać, to Benzyl Alcohol, ponieważ może wysuszać włosy. Na szczęście w otoczeniu olejów i w tak małej jak tutaj ilości raczej nam nie zaszkodzi.



Działanie

Bardzo dobre – nie przesusza, ale dobrze domywa. Z jednej strony oczyszcza, z drugiej – pozostawia włosy nawilżone i odżywione. Moje były po nim zawsze puszyste, nie obciążone i długo świeże. W pewnym momencie złapałam się na tym, że zamiast stosować go maksymalnie raz w tygodniu (zawiera silne detergenty), służy mi praktycznie przy każdym myciu głowy.

Konsystencja i wydajność

Bardzo gęsty, a przez to naprawdę wydajny. Wystarczy odrobina, aby umyć nim głowę, ponieważ dobrze się pieni.



Cena i dostępność

Kosztuje około 7-8 zł za 350 ml. Przy jego gęstości i wydajności cena naprawdę jest świetna. Dostaniemy go na większości stron internetowych z rosyjskimi kosmetykami, a także w niektórych sklepach stacjonarnych nakierowanych na tego typu produkty.

Podsumowanie

Świetny! Z pewnością będę chciała z czasem przetestować inne szampony z tej serii. Biała Kąpiel Agafii to produkt wart kupienia – tym bardziej, że jego cena jest wręcz śmiesznie niska, a sam kosmetyk bogaty i bardzo wydajny.



Lubicie kosmetyki Agafii? Mam wrażenie, że nie są już tak modne jak kiedyś, ale może się mylę?

5 komentarzy :

  1. Bałabym się spróbować czegoś co nie ma polskiej etykiety :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej! Zaczynam właśnie swoją przygodę z wlosami, czy ten szampon mogę stosować na co dzien? Czy jest coś lepszego do cidziennego mycia? A ten stosować tylko raz w tygodniu? ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej raz w tygodniu, bo ma SCS :) Do codziennego lepszy np. Vianek, recenzję znajdziesz na blogu :)

      Usuń
  3. Niestety to rypacz :( Moim włosom bardzo nie służył ...

    OdpowiedzUsuń

Popularne w tym miesiącu: