niedziela, 6 stycznia 2019

Czy szampon do włosów trzeba zmieniać? Jak często to robić?


W przeszłości w moim rodzinnym domu, gdy byłam dzieckiem czy nastolatką, większość kosmetycznych zakupów była domeną mojej mamy. W tamtych czasach nikomu nie przychodziło do głowy, by spoglądać na składy kosmetyków, które dla typowego Kowalskiego były wówczas tak niepoznane, jak nierozszyfrowane hieroglify. Zdarzało się więc, że przez wiele miesięcy z rzędu cała rodzina myła głowę tym samym szamponem typu 2 w 1" (szampon i odżywka), pełnym silikonów i innych niepotrzebnych w produktach do mycia głowy dodatków. Po dłuższym stosowaniu takiego kosmetyku włosy, uwierzcie mi, były dalekie od ideału. 

Na początku zacznijmy więc od sprawy podstawowej: tak, szampon do włosów warto zmieniać. Najlepiej korzystać z dwóch wymiennie (łagodnego i takiego, który zawiera mocniejsze detergenty i będzie skórę i włosy oczyszczał). Piszę „warto”, a nie „trzeba”, ponieważ po pierwsze nie jest to sprawa życia lub śmierci, a po drugie – zdaję sobie sprawę, że są na świecie takie osoby, które od lat stosują jeden i wciąż ten sam szampon i jest im z tym dobrze. Pytanie tylko, ile mogliby jednak zyskać na tej drobnej zmianie – mogłoby się okazać, że sporo!

Druga sprawa: to nieprawda, że włosy przyzwyczajają się do szamponu i dlatego z czasem może on działać gorzej. Gorsze działanie wynika raczej ze zmieniających się potrzeb włosów i skóry lub innych czynników. Jakich?

Dlaczego szampon warto zmieniać?

Szampon należałoby zmieniać z kilku powodów:
 1. Włosy i skóra głowy potrzebują różnych składników – wprawdzie te odżywcze dostarczamy w maskach i odżywkach, jednak szampon też ma swój udział w pielęgnacji, często zawiera różnego rodzaju powlekacze, detergenty, które wpływają na włosy i skórę w określony sposób, a także różne dodatki.
 2. Włosy i skóra głowy wymagają zastosowania szamponów przeciwstawnych – jeśli wciąż używamy szamponu delikatnego, raz na jakiś czas zastąpmy go mocniejszym (i na odwrót). Chodzi o równowagę i nie przesadzanie w żadną stronę (oczyszczania lub jego braku).
 3. Po pewnym czasie mycia ciągle jednym produktem włosy mogą zacząć źle układać, puszyć, być bardziej matowe – mimo że ten sam kosmetyk na początku świetnie działał. Podobnie bywa w przypadku masek lub odżywek. Po prostu może się okazać, że dane składniki produktu z czasem spowodują przeproteinowanie lub przekarmienie włosów, ponieważ będą na niej „lądować” za często i w zbyt dużej ilości. Szczególnie jeśli nasz szampon ma wysoko w składzie różne składniki aktywne.
 4. Włosy i skóra z biegiem lat mogą się zmieniać, w tym także zmieniać się mogą ich potrzeby. Jest to podyktowane wiekiem, zmianami hormonalnymi, a nawet tym, jakiej wody używamy, gdzie żyjemy, jak często myjemy głowę, jakich kosmetyków używamy, czy farbujemy włosy i tak dalej. To, że jako nastolatki czy młode osoby borykałyśmy się z przetłuszczającymi się włosami nie oznacza przecież, że w późniejszym życiu wciąż będziemy mieć ten sam problem. Kosmetyk używany w liceum nie musi więc nam służyć na studiach czy po 40. roku życia.

Jak często zmieniać szampon?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Uważa się, że szampon warto zmieniać średnio co 1-2 miesiące. Tak naprawdę jednak nie chodzi tu o konkretne ramy czasowe, ale o to, by reagować na potrzeby włosów i nie katować ich cały rok (albo i dłużej) wciąż tym samym kosmetykiem.

Oczywiście może się tak zdarzyć, że szampon jest idealnie dobrany do potrzeb skóry i włosów, odpowiada na aktualne problemy i świetnie je niweluje, a jego długotrwałe stosowanie przynosi dobre rezultaty. Od każdej teorii są jakieś odstępstwa. Jednak tutaj rozpatrujemy sytuację typową, gdy korzystamy wciąż z jednego, często wybranego na chybił-trafił kosmetyku z drogerii.

Tak jak wspomniałam na początku: warto zaopatrzyć się w dwa szampony (łagodny i mocniejszy) i stosować je naprzemiennie w zależności od potrzeb włosów i skóry głowy. U większości osób oznacza to korzystanie na co dzień z szamponu łagodnego, a z mocniejszego (oczyszczającego) na przykład co 3-4 mycia.

Takie dwa szampony zapewnią nam potrzebną równowagę. Jeśli przesadzimy z szamponami oczyszczającymi, możemy doprowadzić do podrażnień skóry i wysuszenia włosów, jeśli zaś z łagodnymi – może się okazać, że włosy i skóra nie będą dostatecznie oczyszczane.

Dodam na koniec, że niedobrym pomysłem jest też – w przypadku dorosłych – korzystanie na co dzień z szamponów przeznaczonych dla dzieci. Takie produkty nie zmywają zbyt dokładnie warstwy hydrolipidowej, a ponadto nie rozpuszczają nadmiaru substancji powlekających, które mogą osadzać się na włosach z różnych kosmetyków (silikony, quaternia i PEG-i).


Jeśli więc będziemy korzystać tylko i wyłącznie z szamponów dziecięcych, możemy doprowadzić do zaczopowania skóry, nasilenia świądu i dolegliwości łojotokowych. Nie warto przesadzać.

Zajrzyj też:

  3 komentarze :

  1. Ja staram się co jakiś czas zmieniać szampon.

   OdpowiedzUsuń
  2. Ja zwykle mam otwarte 2-3 szampony i stosuję je naprzemiennie.

   OdpowiedzUsuń
  3. A ja zawsze wracam co jakiś czas do ulubieńców sprzed lat.

   OdpowiedzUsuń

  Popularne w tym miesiącu: