środa, 1 kwietnia 2015

Recenzja: Bania Agafii, Szampon ziołowy do włosów


Kosmetyki rosyjskie słyną z dobrych, naturalnych składów,  braku niepotrzebnych dodatków, niskich cen i (zazwyczaj) satysfakcjonującego działania. Nie dziwi więc ich ogromna w ostatnich latach popularność.

Ziołowy szampon Agafii testuję regularnie od dwóch miesięcy. Zamówiłam go skuszona świetnym składem i bardzo niską, jak za taką ilość szamponu, ceną.

Oceny cząstkowe: dobryneutralnysłaby.

Opakowanie

350-mililitrowa butelka, odkręcana, półprzeźroczysta. Otwór, przez który wylewamy produkt, jest duży i wygodny w użyciu. Opakowanie jest dość ciemne, co trochę utrudnia dostrzeżenie, ile szamponu zostało w środku.

Etykieta jest po rosyjsku, na niej doklejono naklejkę z opisem po polsku – na szczęście, bo z lekcji rosyjskiego niewiele już pamiętam.

Zapach

Tak sobie myślę, że kosmetyk musiałby naprawdę nieładnie pachnieć, żeby zasłużyć sobie w tej kategorii na kolor niebieski lub, co gorsza, czerwony. Szampon Agafii pachnie mocno ziołowo z nutą męskiej wody toaletowej. Woń jest intensywna, ale przyjemna. 

Skład

Skład szamponu:  Aqua (woda), Sodium Coco-Sulfate (detergent anionowy), Lauryl Glycerin (laurosiarczan + gliceryna), Coco-Glucoside (jeden z najłagodniejszych detergentów) (and) Glyceryl Oleate (emulgator, tłusty emolient), Arctium Lappa Root Oil (olej z korzenia łopianu), Hypericum Biflorus Extract (dziurawiec), Salvia Officinalis Oil (szałwia), Melilotus Officinalis Extract (nostrzyk żółty), Alnus Glutinosa Extract (czarna olcha), Rubus Villosus (jeżyna) Leaf Extract (jeżyna), Spiraea Ulmaria Extract (wiązówka błotna), Organic Juniperus Communis Fruit Oil (organiczny olej jałowca) Tilia Cordata Flower Extract (lipa amurska), Parfum (zapach), Benzoic Acid (konserwant), Sorbic Acid (naturalny konserwant), Benzyl Alcohol (alkohol), Citric Acid (kwas cytrynowy, reguluje pH), Caramel (nadaje kolor).

Poza Benzyl Alcohol, który może powodować reakcje uczuleniowe, skład szamponu jest pozytywny i bardzo bogaty w ekstrakty i oleje. Znajdziemy w nim m.in.:
  • olej z korzenia łopianu i kwiatostan amurskiej lipy – odżywiają, tonizują i nawilżają skórę głowy;
  • dziurawiec zawiera wiele biologicznie aktywnych substancji, które odżywiają cebulki włosowe;
  • szałwię górską – chroni przed pojawieniem się łupieżu, wzmacnia krążenie, a więc też cebulki włosów;
  • nostrzyka żółtego i leśną wiązówkę błotną – chronią włosy przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego;
  • szyszki czarnej olchy – tonizują skórę głowy;
  • liść jeżyny – wykazuje silne właściwości odżywcze;
  • organiczny olej jałowca – przywraca włosom elastyczność.
Warto też zwrócić uwagę na obecność Sodium Coco-Sulfate, który jest łagodniejszą formą SLS. Mimo wszystko do łagodnych detergentów zaliczyć go nie sposób. Więcej tutaj.
Działanie

Obawiałam się trochę, że szampon z tak bogatym składem może obciążać mi włosy – skoro jednak rekordowo obładowana olejami i ekstraktami Orientana nie powodowała takiego efektu, ziołowy szampon Agafii tym bardziej okazał się strzałem w dziesiątkę. Po jego zastosowaniu włosy są puszyste, dobrze radzi sobie też ze zmywaniem oleju po olejowaniu

Konsystencja i wydajność

Szampon jest bardzo gęsty – wystarczy maleńka jego ilość, by umyć całą głowę. Bardzo dobrze się pieni. Po dwóch miesiącach używania w butelce zostało mi około 4/5 produktu – szampon starcza więc na bardzo długo.

Cena i dostępność

Swój szampon zamówiłam przez internet za 8,50 zł w Naturashop.pl. To naprawdę niewiele – szczególnie, że za tę cenę otrzymujemy pokaźną butlę produktu (350 ml). Możecie też znaleźć go w małych sklepach stacjonarnych z naturalnymi kosmetykami – doszły do mnie słuchy, że w Warszawie bogatą ofertę tego typu produktów oferuje na przykład nowo otwarty sklep na Ursynowie (ulica Belgradzka).

Podsumowanie

Szampon godny uwagi – niska cena i bogaty skład to częste znaki rozpoznawcze firmy Bania Agafii. Do wyboru mamy też podobne szampony tej marki, które różnią się między sobą doborem olei i ekstraktów. Na mnie czeka jeszcze kupiona dawno temu Biała Kąpiel Agafii – jestem ciekawa, czy działa podobnie. 

Inne recenzje szamponów:

21 komentarzy :

  1. Uwielbiam ich kosmetyki! Cieszę się, że można je coraz częściej dostać stacjonarnie:P

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem miłośniczką rosyjskich kosmetyków, głównie ze względu na dobry, naturalny skład i niskie ceny. Cieszę się, że i Tobie szampon Agafii przypadł do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie miałam, ale przemyśle, bo mój szampon NS kupuje za 24 zł a ma tylko troche większą pojemność. Na razie szukam czegoś mniej ziołowego, bo nie wiem czy mnie te ziółka nie przesuszają przy codziennym stosowaniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też się tego obawiałam, ale nie miałam na szczęście przy jego stosowaniu problemów z przesuszeniem. Myję nim skórę głowy, końcówki tylko lekko pociągam pianą. Generalnie wydaje mi się, że nadmiar olei w tym szamponie może przed przesuszeniem też chronić :)

      Usuń
  4. mnie wiekszosc Rosyjskich szamponów nie pasuje ale nadal szukam:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę wreszcie zakupić jakiś rosyjski szampon ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. U mnie sprawdziła się tylko seria rokitnikowa z natura siberica, a za agafi nie przepadam

    OdpowiedzUsuń
  7. Ojej. Wiele słyszałam o ten firmie ale nie wiedziałam że ten szampon będzie taki tani :D Napewno zamówię sobie kilka kosmetyków :D jak będę przy kasie oczywiście, bo ostatnio też już robiłam sobie zakupowy szał.

    OdpowiedzUsuń
  8. Chciałabym go kiedyś wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie miałam jeszcze rosyjskich szamponów:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja bałabym się po nazwie, że mógłby nieco przesuszyć mi włosy - w końcu to ziołowy szampon. Ale patrząc na skład, wydaje się całkiem w porządku - może troszkę by mógł puszyć, ale za tę ceną warto spróbować i się przekonać. Najwyżej komuś oddam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawie się zapowiada. Jak zużyję swoje szampony to napewno sięgnę po jakiś rosyjski.

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajnie ze szampon się sprawdził :) Uwielbiam produkty Agafii ale szamponu jeszcze nie miałam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Właśnie testuję maskę Bani Agafi i jestem nią zachwycona. na pewno sięgne też po szampon :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Tego nie miałam, ale inne szampony tej firmy bardzo sobie chwalę ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Przyglądałam mu się kiedyś, ale ostatecznie zdecydowałam się wybrać inny.

    OdpowiedzUsuń
  16. uwielbiam ten gęsty wzmacniający szampon bania agafii, tego jeszcze nie dorwałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Stosowałam ten szampon kiedyś, ale strasznie mi puszył włosy. Kupiłam jajeczny, o ten http://naturabazar.pl/Agafii-Szampon-jajeczny-do-wlosow-normalnych-350ml-p20491 i było znacznie lepiej. :) Trochę kojarzył mi się z ajerkoniakiem :P Ale poradził sobie znacznie lepiej i moje loko-fale zostały ujarzmione. :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Uwaga na ten szampon! Kupiłam go wczoraj i niestety zmienił się jego skład. Przednia etykieta pozostała bez zmian, nawet napis "bez SLS i parabenów" wciąż jest obecny. Jednak to co znajdziemy na tylnej etykiecie zupełnie temu przeczy:
    Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Choloride, Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citric Acid, Juniperus Communis Fruit Extract, Arctium Lappa Root Extract, Glycine Soja Oil, Hypericum Perforatum Extract, Vaccinium Macrocarpon Extract, Spirae Ulmaria Extract, Tilia Cordata Extract, Abies Sibirica Needle Oil, Salvia Officinalis Oil, Melilotus Officinalis Extract, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfum, Benzyl Salicylate, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Linalool, Butylphenyl Methylpropional, CI 42090, CI 19140, CI 15985, CI 14720.

    OdpowiedzUsuń

Popularne w tym miesiącu: