wtorek, 19 maja 2015

Fryzury gwiazd sprzed wielu lat!


Bardzo lubię przeglądać stare zdjęcia – im starsze, tym ciekawsze. W okresie dorastania potrafiłam wpatrywać się godzinami w fotografie rodzinne sprzed lat, przyglądając się szczegółom ubiorów, twarzom czy wystrojom wnętrz. Na ich podstawie można ocenić, jak się dawniej żyło i co było modne, a także – co chyba najbardziej niezwykłe – jak wyglądali ludzie, którzy przecież już od wielu lat nie żyją.

Do dziś lubię przeglądać galerie składające się z takich starych fotografii i zaglądać do rodzinnych albumów. W tym wpisie chciałabym Wam pokazać kilka zdjęć sprzed wielu lat, na których uwieczniono ówczesne gwiazdy – aktorki, modelki i piosenkarki, do których wzdychano wiele, wiele lat temu. Świetnie widać na nich, jak dynamicznie zmieniały się trendy fryzjerskie XX wieku.

Jean Harlow (1911-1937)

Jean u swojego fryzjera, który namówił ją na platynowy blond

Jean Harlow to amerykańska aktorka filmowa będąca symbolem seksu lat 30. Ze względu na uczesanie i platynowy odcień blondu często porównuje się ją z Marilyn Monroe, która zyskała sławę wiele lat później. Pisano o niej, że wygląda tak, jakby „przeciągała się, leżąc na tapczanie”.

Włosy to bardzo charakterystyczny motyw biografii Jean – także dlatego, że uznaje się, iż przyczyniły się do jej przedwczesnej śmierci. Jak to możliwe?

Otóż Jean przeszła we wczesnych latach młodości ciężką szkarlatynę, która bardzo obciążyła jej nerki. Do ich dodatkowego zniszczenia doprowadziła prawdopodobnie koloryzacja włosów. Platynowy odcień blondu był bowiem znakiem rozpoznawczym gwiazdy – stylista farbował jej włosy za pomocą utleniacza, amoniaku, wybielacza oraz płatków mydlanych. Uznaje się, że częsty kontakt z taką mieszanką chemikaliów bardzo osłabiło nerki aktorki – do tego stopnia, że przestały one funkcjonować i gwiazda zmarła.

Greta Garbo (1905-1990)

1925 rok

Greta to jedna z największych gwiazd kina niemego, a szczyt jej popularności przypada na lata 30. XX wieku. Była czterokrotnie nominowana do Oskara. Niektórych z Was może to zdziwić, ale Garbo była w przeszłości bardzo zakompleksiona – już jako dziecko wyśmiewano ją z powodu lekkiej nadwagi i wysokiego wzrostu (jako dwunastolatka szybko urosła i mierzyła tyle, co dorosła osoba – 170 cm). Greta była ponadto biseksualna i prowadziła samotniczy tryb życia. Co więcej, stroniła od ludzi, źle czuła się w tłumie i w scenach zbiorowych w filmach korzystała z pomocy dublerki. Wycofanie z życia sprawiło, że idealnie wpasowywała się w legendarny wizerunek famme fatale.

Fryzury Grety Garbo odpowiadały ówczesnej modzie – w latach 20. i 30. były krótkie i ledwo wystawały zza kapelusza, z czasem stawały się jednak dłuższe i bardziej współczesne.

Catherine Deneuve (ur. 1943)


Ta francuska aktorka filmowa zwana jest pierwszą damą francuskiego kina. Jej wygląd zmieniał się na przestrzeni lat, jednak najbardziej znaną fryzurą Catherine są wysoko zaczesane proste blond włosy. Do ich rozjaśnienia przekonał ją niegdyś mąż, reżyser Roger Vadim (odpowiedzialny też za metamorfozę Brigitte Bardot). Chyba było warto!

Claudia Cardinale (ur. 1938)


Przenosimy się do Włoch lat 60. XX wieku – obok Sophii Loren to właśnie Claudia Cardinale święciła wówczas triumfy. Ta włoska aktorka filmowa, urodzona, o dziwo, w Tunezji, była jedną z największych gwiazd kina połowy zeszłego wieku i – jak na włoszkę przystało – jej wizerunek kojarzy się z długimi, ciemnymi włosami.

Doris Day (ur. 1921)


Bardzo lubię wracać do staromodnych piosenek Doris Day – amerykańskiej aktorki i piosenkarki o niemieckich korzeniach. Była gwiazdą komedii romantycznych, śpiewała z Frankiem Sinatrą i wylansowała przebój Whatever Will Be Will Be (znany też jako Que sera sera) z filmu Alfreda Hitchcocka.

Doris w latach młodości nosiła głównie krótkie blond fryzurki za ucho łączone z krótką lub wywiniętą grzywką. Słodko i grzecznie, ale ten wizerunek idealnie pasował do lat 50., czyli czasów jej świetności.

Grace Kelly (1929-1982)


Grace Kelly była księżną Monako, a jednocześnie amerykańską aktorką i zdobywczynią Oskara. Zginęła tragicznie, doznając ataku apopleksji w trakcie prowadzenia samochodu – auto runęło w przepaść. Do dziś Grace Kelly uchodzi za ikonę stylu i elegancji.

A włosy? Zawsze blond, zwykle zaczesane do tyłu, proste lub lekko pofalowane – takie fryzury były jej znakiem rozpoznawczym.

Audrey Hepburn (1929-1993)


Śliczna buzia, duże ciemne oczy i krótkie fryzury to znaki rozpoznawcze filigranowej Audrey Hepburn – brytyjskiej aktorki i modelki, która zyskała sławę głównie za sprawą filmów „Rzymskie wakacje” i „Śniadanie u Tiffany’ego” (lata 50. i 60. XX wieku). Jej kluczem do sukcesu okazał się wizerunek całkowicie odbiegający od ówczesnych kanonów piękna – niezwykle drobna Audrey wyróżniała się na tle seksownych gwiazd o pełnych kształtach, takich jak Marilyn Monroe czy Elizabeth Taylor.

Audrey Hepburn kojarzona jest głównie z krótkimi ciemnymi włosami, często także z równie krótką grzywką. Jakakolwiek fryzura nie powstała na jej głowie, Audrey w każdej z nich wygląda niezwykle kobieco!

Brigitte Bardot (ur. 1934)


Co jak co, ale seksapilu tej francuskiej modelce i aktorce odmówić nie można! Jej lata świetności przypadły – podobnie jak u Audrey Hepburn – na lata 50. i 60. XX wieku, kiedy to uchodziła za symbol seksu (między innymi za sprawą słynnej sceny w filmie „I Bóg stworzył kobietę”, która zmieniła podejście do tematów erotycznych w światowej kinematografii).

Brigitte Bardot – w kwestii wyglądu – kojarzy mi się z kaskadą pięknych blond włosów, zawsze długich i lekko pofalowanych, ewentualnie z luźno upiętymi kokami. Ciekawostką jest, że aktora przyznała się niegdyś do niezwykłej metody „stylizacji” własnych włosów na… ślinę. Jak to robiła? Podobno naślinione pasma zakładała za ucho i suszyła.

Joan Blondell (1906-1979)

Joan w trakcie trwałej ondulacji, lata 30.

Możecie jej nie kojarzyć, ale Joan Blondell to amerykańska aktorka, która zadebiutowała na Broadwayu, a w 1930 roku po raz pierwszy zagrała w filmie. Zmarła na białaczkę w Boże Narodzenie 1979 roku.

Fryzury Joan wpisują się w ówczesne kanony mody, a to, jak uzyskiwała loki, możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu, na którym używa przyrządu do trwałej ondulacji.

Kalina Jędrusik (1930-1991)


Kalina Jędrusik była polską aktorką i piosenkarką, a także artystką kabaretową. W latach 60. i 70. uchodziła za symbol seksu. Początkowo nosiła długie blond włosy, potem jednak skróciła je i od tego momentu została przy kasztanowym brązie.

Kim Novak (ur. 1933)


Kim Novak to amerykańska aktorka filmowa, jedną z gwiazd Hollywood lat 50. Niestety, święciła triumfy dość krótko, bo już w latach 60. zaczęła powoli wycofywać się ze świata kina (trochę wbrew swojej woli, gdyż dostawała coraz marniejsze role).

Włosy Kim to zawsze blond, półdługie lub krótkie uczesania i delikatne fale. Ta piękna kobieta najwidoczniej jednak przesadziła niedawno z operacjami plastycznymi – ale o tym możecie się przekonać, przeglądając w sieci jej współczesne zdjęcia.

Lousie Brookes (1906-1985)


Lousie Brookes była amerykańską aktorką, modelką i tancerką. Zagrała w siedemnastu filmach – były to zarówno filmy nieme, jak i dźwiękowe (lata 20. i 30. XX wieku). Lousie kojarzona jest z fryzurą modną w tamtych czasach – krótkim bobem sięgającym ledwo za ucho, który wyparł uczesania związane z długimi włosami, tak modne przed I wojną światową. Jej krótkie carré (typ kwadratu, prostego cięcia), przywodzące wówczas na myśl bardziej męskie fryzury, to powiew nowoczesności lat 20. XX wieku. 

Elizabeth Taylor (1932-2011)


Ta piękna aktorka urodziła się w Wielkiej Brytanii, ale kojarzona jest głównie z Hollywood. Otrzymała dwa Oscary. Liz, jeśli chodzi o wygląd, kojarzona jest głównie z alabastrową cerą i kruczoczarnymi włosami, a także fryzurą na Kleopatrę – w związku z rolą, którą zagrała w 1963 roku.

Marilyn Monroe (1926-1962)


Marilyn Monroe nikomu nie trzeba przedstawiać. Także jej fryzura przeszła już dawno do kanonów mody i stała się symbolem samym w sobie: krótkie blond loki to znak rozpoznawczy Marilyn. Nie jest to jednak jej naturalny odcień włosów – aktorka była bowiem brunetką, a zaczęła się farbować na fali popularności blondynek w show biznesie. Zazwyczaj kręciła loki na papiloty, ale – co widać na jednym z powyższych zdjęć – próbowała także innych metod.

Mówi się, że jej włosy były jednak suche i łamliwe z powodu częstego farbowania ich perhydrolem. Jak głosi legenda, Marilyn farbowała je aż szesnaście razy, by dojść do wymarzonego odcienia.

Mary Pickford (1892-1979)


Mary była gwiazdą kina niemego lat 20., która – między innymi z Charlesem Chaplinem – założyła pierwszą niezależną wytwórnię filmową. Nazywano ją „dziewczynką ze złotymi włosami”.

Aktorka przez kilka lat słynęła z długich, dość charakterystycznych loków, które obcięła po śmierci matki, pojawiając się na gali Oscarów w 1929 roku (nagroda za rolę w filmie „Kokietka”) w krótkiej fryzurze – popularnym w latach 20. bobie. Wzbudziła tym ogromną sensację.

To na jej lokach wzorowała się Shirley Temple (a raczej jej mama, która czesała córkę na styl Mary Pickford).

Pola Raksa (ur. 1941)


Pola Raksa to polska aktorka, która nie jest już związana z kinematografią. W przeszłości zagrała m.in. w „Szatanie z siódmej klasy” czy „Panience z okienka” (lata 60. XX wieku). Zasłynęła rolą Marusi z „Czterej pancerni i pies” – to ze względu na jej piękne włosy czołg zyskał imię „Rudy” J Urocza Pola była jednak wierna głównie odcieniowi blond.

Pola Negri (1897-1987)


Chociaż jej pseudonim kojarzy się zagranicznie, Pola Negri to polska aktorka teatralna i filmowa, gwiazda kina niemego. Pierwszy film z jej udziałem powstał w 1914 roku. W latach 20. i 30. XX wieku modne były krótkie, pofalowane i ciemne włosy – polskie elegantki naśladowały więc styl gwiazd, w tym głównie Polę Negri. 

Shirley Temple (1928-2014)Shirley była największą dziecięcą gwiazdą w dziejach kina – w latach 30., jako zaledwie kilkuletni brzdąc, zagrała w ponad 40 filmach i była prawdziwą sensacją! W tych czasach jej podobiznę można było znaleźć wszędzie – słodka twarz Shirley widniała na kubkach, dzbankach czy miskach, a jej nazwiskiem sygnowano sukienki, mydła czy lusterka. Jako dorosła osoba aktorka nie odnosiła już takich sukcesów.

Fryzury Shirley świetnie podkreślają jej uroczą, delikatną buzię – w dziecińskie mama kręciła jej loki na wałki, by wyglądały jak u Mary Pickford – gwiazdy kina niemego, o której pisałam wcześniej.

Sophia Loren (ur. 1934)


Sophia to kolejna gwiazda kina, której nikomu nie trzeba przedstawiać – ta włoska aktorka grywała zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Jej kariera rozpoczęła się w latach 50., początkowo grywała nieco wulgarne, krzykliwe, proste dziewczyny. W 1960 roku otrzymała Oscara.

Włosy Sophii, chociaż raz krótkie, raz długie, zawsze były ciemne i raczej gładkie.

Twiggy (ur. 1949)


Twiggy to bodajże najsłynniejsza modelka lat 60., która rozpoczęła karierę w wieku 16 lat. Legenda głosi, że wtedy to, jako nastolatka, udała się do salonu fryzjerskiego, gdzie dwaj styliści (podobno w ciągu aż ośmiu godzin) stworzyli na jej głowie fryzurę, która przeszła potem do historii: bardzo krótkie włosy z przedziałkiem na boku i odsłoniętymi uszami. Była to prawdziwa rewolucja – do tej pory w modzie były bowiem długie, bujne włosy. Twiggy przez długi czas pozostawała wierna krótkim uczesaniom, zapuszczając tylko czasem dłuższą grzywkę.

Violetta Villas (1938-2011)


Violetta to tak naprawdę Czesława Cieślak – zasłynęła przede wszystkim jako piosenkarka operowa i operetkowa, a także aktorka. Najbardziej charakterystyczną cechą jej wyglądu były bez wątpienia włosy – niezwykle bujne, wręcz groteskowe i zawsze w kolorze blond. Żartobliwie mawiała, że są sztuczne – takie plotki (a może prawdę?) rozpowszechniał też jej były mąż.

Podobno już jako noworodek zachwycała właśnie długimi jak na tak małe dziecko włosami – w dorosłym życiu z tego samego powodu porównywano ją natomiast do lwicy. Violetta uważała, że „gdyby ktoś obciął kobiecie włosy, to tak jakby pozbawił ją osobowości”. To właśnie tej części swojego wyglądu poświęcała dużo uwagi. Mówiła, że pielęgnuje je sokiem z cytryny, czosnku, cebuli, kieliszka nafty nieoczyszczonej i żółtka, a rozjaśnia za pomocą rumianku. „Bo kto to jest Violetta? Łóżko pełne włosów” – żartowała.  

Jej naturalnym kolorem włosów był ciemny blond – rozjaśniła je po raz pierwszy w Las Vegas, robiąc z nich swój znak rozpoznawczy. W tamtych czasach wiele kobiet czesało się „na Villas”!

Zsa Zsa Gabor (ur. 1917)


Zsa Zsa to amerykańska aktorka o węgierskich korzeniach. W 1936 roku została Miss Węgier, a kilka lat później wyemigrowała do Stanów i rozpoczęła karierę aktorską. W latach świetności farbowała włosy na blond, układając je zwykle w delikatne lub mocniej skręcone fale.

Która z zaprezentowanych fryzur podoba się Wam najbardziej?

Zobacz też: 

33 komentarze :

 1. Grace Kelly, matko, ona jest prześliczna! nie widziałam jej nigdy wcześniej, podobnie jak większości kobiet. Niestety, twarze i słynne nazwiska rownie szybko wypadają mi z głowy co do niej wpadają.

  Piękne zdjęcia, z przyjemnością przeczytałam cały post :) Chętnie przeczytam też coś o męskiej modzie na głowie! Gratuluję sumienności! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że Grace była piękna :)
   A co do męskich fryzur, to raczej się nie podejmę, to nie moja bajka :P

   Dziękuję!

   Usuń
 2. Ależ ja lubię takie wpisy:). Cudnie sie czytało. Z tymi wspaniałymi gwiazdami, ktore nam przypomniałaś sprawa jest o tyle prosta, ze jakakolwiek fryzura nie pojawiłaby sie na ich głowach zawsze było w punkt, idealnie i pieknie:). Takie twarze cieżko oszpecić:).
  Aaa kupiłam to serum z Genactiv... Az sie boje wystartować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)
   Ja zacznę Genactiv zaraz po wcierce Agafii, którą teraz stosuję, nie chcę mieszać - ale już nie mogę się doczekać :P
   Startuj! :) A gdzie udało Ci się ją dostać, w aptece?

   Usuń
  2. Nie. Na stronie Genactiv. Drogawa ale...

   Usuń
 3. Claudia Cardinale jest moją ikoną

  OdpowiedzUsuń
 4. mnie zawsze takie fryzury zachwycały:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Violetta Villas tak bardzo przypomina mi Magdę Gessler.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam podobieństwa nie widzę no że włosy ale te-p. Gesler nawet tego blondu nie przypominają.

   Usuń
 6. jak oglądam takie zdjęcia to wydaje mi sie że kiedyś życie było takie proste i bezproblemowe...

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiam sie czy to kwestia twojego gustu przy wyborze osob do posta, czy rzeczywiscie zdecydowanie czewciej wczesniej w modzie byly krotsze fryzury, max do ramion :) obecne symbole seksu maja zwykle wlasnie dlugie wlosy jak pomysle pobieznie,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy jakie czasy masz na myśli - w latach 20. i 30. w modzie były raczej krótkie fryzury, potem nieco dłuższe lub długie, a Twiggy zapoczątkowała znów modę na krótkie.

   Usuń
 8. Niektóre fryzury są całkiem fajne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Łał ! Boskie fryzury :)
  Claudia Cardinale i Brigitte Bardot miały cudowne włosy !

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowny wpis. Niektóre z tych fryzur to już klasyki kopiowane na całym świecie do teraz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Liz Taylor przepiękna <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Catherine i jej fryzury:D

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie no świetny post! Tyle przepięknych zdjęć wyszukałaś, wow!

  OdpowiedzUsuń
 14. Za jej Poli Raksy twarz... i włosy, by się zabić dał :D tak, najbliżej mi do stylu Poli, bo tapiry i trwałe nie są w moim typie. Elizabeth Taylor również była świetna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi od wczoraj chodzi po głowie ta piosenka ;)

   Usuń
 15. Większość fryzur przepiękna! Nawet te krótkie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cóż za mimozy :D co rusz to mnie baby zadziwiają...stylizacja na ślinę, farbowanie po 16 razy, żeby osiągnąć upragniony odcień... :D
  Ale ale, Violetta Villas zakasowała wszystkie inne :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdziwy szał - ale przynajmniej była oryginalna :)

   Usuń
 17. Oj Violetta Villas to miała włosy.... :))

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny wpis! Też uwielbiam stare zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 19. Niektóre fryzury są naprawdę piękne, ale te proste, przykrótkie grzywki ( jak u Audrey Hepburn lub Joan Blondell ) w ogóle mi się nie podobają. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Claudia Cardinale za młodu była przepiękna <3 natomiast moją faworytką jest Shirley Temple, uwielbiałam filmy, w których występowała jako dziecko :D cieszę się, że teraz kobiety nie muszą tak katować swoich włosów, aby osiągnąć zamierzony efekt. Na szczęście technika ruszyła do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawy pomysł na wpis. Mam teraz długie włosy ale myślałam o pozbyciu się ich i zrobieniu sobie krótkich kręconych tak jak np mają w ofercie jeanlouisdavid.pl bo szykuje mi się większe przyjęcie w rodzinie i chciałam delikatnie zaszokować, pokazać się tak jak jeszcze mnie nie widzieli. Widziałam tez że można sobie tam zrobić coś w stylu tej fryzury jaką ma tu na zdjęciu Mary Pickford - bardzo ładna fryzura :)

  OdpowiedzUsuń
 22. świetny post :) same cudowne fryzury :p

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam. Szukałam zdjęć Giny Lollobrigidy i znalazłam Twój blog. A nie znalazłam jej zdjęcia w Twoim poście, a szkoda. Pamiętam, że długo miała długie włosy, a potem ścięła na krótko. Dla wielu jej fanów to było szokiem. Ale w każdej fryzurze było jej pięknie. Moim Nr 1 jest oczywiście MM. Jestem jej fanką. Teraz mam długie włosy, ale myślę o ścięciu, właśnie na MM. Pozdrawiam i będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 24. Osobiście mam słabość do tych fryzur, jak i w ogóle wyglądu kobiet w tamtych latach...

  OdpowiedzUsuń

Popularne w tym miesiącu: