Strony

wtorek, 23 sierpnia 2016

Pytania do eksperta: jak pielęgnować przetłuszczające się włosy i skórę głowy?


Wiecznie przetłuszczone włosy, które wymagają częstego mycia, to problem wielu z nas. Łojotok to domena głównie młodych osób, jednak wpływ na niego ma wiele czynników – między innymi hormony, dieta, stres, używki, a także pielęgnacja. Ta właściwa może pomóc w walce z przetłuszczaniem się skóry głowy, nieodpowiednia zaś – wzmagać je. Jak jednak odróżnić jedną od drugiej? Czy przetłuszczające się włosy warto myć delikatnymi, dziecięcymi szamponami? Co jeść? Jakich kosmetyków używać? I wreszcie: jak często myć łojotokową skórę głowy?  Pytania te zadałam trycholog p. Annie Mackojć z Instytutu Trychologii!

Dlaczego skóra głowy się przetłuszcza?

Przetłuszczanie to naturalny proces prawidłowej pracy gruczołów łojowych, które znajdują się w połowie mieszka włosowego. Gruczoł łojowy rozwija się wraz z mieszkiem włosowym, tworząc aparat tzw. włosowo-łojowy. Wydzielanie się łoju na powierzchnię skóry uwarunkowane jest skurczem mięśnia przywłosowego i odbywa się nieprzerwanie. Ten rodzaj gruczołów należy do gruczołów holokrynowych, co oznacza, że jego komórki (sebocyty) przekształcają się w wydzielinę i w kolejnym etapie odłączają się od nabłonka gruczołowego. Następnie rozpadają się, uwalniając sebum (mieszaninę substancji lipidowych) na powierzchnię skóry.

Czym jest sebum i do czego służy?

Sebum, pomimo że jest tak przez nas niechciane i nielubiane, jest nam bardzo potrzebne. Jest to wydzielina, która składa się z substancji lipidowych, a głównym jego składnikiem są glicerydy. W skład sebum wchodzą:
  • mono- di- i triglicerydy,
  • wolne kwasy tłuszczowe,
  • woski i wyższe estry,
  • skwalen,
  • estry cholesterolu,
  • wolny cholesterol.

Sebum służy do utrzymania homeostazy skóry głowy, tzw. płaszcza hydrolipidowego skóry. Zapobiega przed utratą wody i zarazem chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest bardzo ważnym elementem w funkcjonowaniu naszej skóry. Gdy następuje proces wydzielania sebum na powierzchnię, uaktywnia się również transport witaminy E do wyższych warstw naskórka. Jak wiadomo witamina E jest pochłaniaczem wolnych rodników, czyli chroni nas przed autooksydacją.

Co wzmaga przetłuszczanie się skóry głowy?

Na aktywność gruczołów łojowych ma wpływ wiele czynników:
  • wahania hormonalne (niekoniecznie patologiczne, także te prawidłowe wzrosty i spadki),
  • predyspozycje genetyczne,
  • stres,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • używki (alkohol, papierosy),
  • zwiększona ekspozycja na słońce,
  • wysokie temperatury,
  • gorące kąpiele (basen, sauna),
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta,
  • niektóre leki,
  • niektóre choroby,
  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • noszenie nakrycia głowy.



Jak często powinniśmy myć głowę, jeśli szybko się nam ona przetłuszcza?

Mycie głowy to proces bardzo prosty i zarazem bardzo skomplikowany. W przypadku zmian łojotokowych głowę powinno się myć tak często, jak ona tego wymaga. Wydzielina łojowa, która zalega na skórze, składa się z substancji lipidowych. Skład lipidowy jest źródłem pokarmu dla patogenów biesiadujących „naturalnie” na naszej skórze. Mikroorganizmy, trawiąc mono- di- i triglicerydy zawarte w sebum, uwalniają przy okazji kwasy tłuszczowe. Natomiast wolne kwasy tłuszczowe zalegające na skórze działają na nią drażniąco, aktywując nadmiernie pracę gruczołów łojowych. Tak więc głowa nieoczyszczona z zalegającego łoju pokrywa się tylko jeszcze większą ilością wydzieliny łojowej.

Kolejnym problemem nieoczyszczonej skóry głowy mogą być stany zapalne wynikłe z rozwoju mikroorganizmów przez wzgląd na sprzyjające dla nich warunki do namnażania się i życia. Tak więc podsumowując, mycie głowy powinno się odbywać tak często, jak dyktują nam to gruczoły łojowe.

A czy warto posiłkować się wówczas suchymi szamponami?

Mycie głowy nie powinno być wstrzymywane  przez tzw. suche szampony. Takie produkty zalegają na skórze głowy i tworzą jeszcze bardziej sprzyjające warunki do rozwoju flory bakteryjnej. Natomiast prawidłowo dobrany szampon zapewni „świeżą” głowę na długi czas.

Jak pielęgnować skórę łojotokową w domu? Jakie kosmetyki będą dla niej odpowiednie?

Po szampon do walki z łojotokiem można się udać do apteki lub do trychologa. Z pewnością po dokładnej analizie trichoskopowej szampon zostanie dopasowany indywidualnie do potrzeb skóry i pracy gruczołów. Ponadto po takiej wizycie z pewnością można liczyć na poradę co jeść, aby minimalizować reaktywność gruczołów łojowych.

Przykładem terapii domowej może być stosowanie szamponów z pirytronianem cynku lub glinką sebostatyczną. Do systematycznego stosowania w zaciszu domowym można użyć płukanek przygotowanych jako napar z pokrzywy zwyczajnej lub szałwii. Obie rośliny wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Składniki aktywne zawarte w tych roślinach uwalniane są do naparów i redukują ilość wydzielanego łoju. Zmieniają też jego lepkość i skład, co przekłada się na inhibicję gruczołów łojowych.

Aby problem łojotoku nie powracał, należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego płaszcza lipidowego. To znaczy, że nie należy stosować agresywnych preparatów do mycia skóry głowy. Nie należy też używać zbyt delikatnych lub dziecięcych produktów myjących (mają inne pH niż produkty przeznaczone dla osób dorosłych). We wszystkich technikach i metodach należy zachować umiar, ale też nie bagatelizować tematu, ponieważ łojotok sam się nie wyreguluje.

Czy łojotok można też zwalczać odpowiednią dietą?

Tak. Warto wspomnieć o tym, aby łojotok minimalizować od środka. Dietę powinniśmy wzbogacić w otręby zbożowe, rośliny strączkowe, olej lniany czy owoce dzikiej róży. Wszystkie te rośliny bogate są w różne witaminy z grupy B, które hamują proliferację sebocytów. Efektem tego jest ograniczone wydzielanie sebum.

Inne wpisy z serii „Pytania do eksperta”:

24 komentarze:

  1. Znasz moze jakieś dostepne w drogeriach szampony zmniejszające lojotok? :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam na myśli takie sprawdzone :-)

      Usuń
    2. Ja też jestem ciakawa bo jeszcze na taki nie trafiłam ;)

      Usuń
    3. GreenPharmacy z dziegciem - ma "trochę" specyficzny zapach, ale działa nieźle :)
      Trochę delikatniejszy jest VisPlantis Betula Alba Care, też z dziegciem. Swoją drogą, z tej serii polecam serum do skóry głowy - jest mega.
      Dawno, dawno temu poleciłam szampon Joanna Naturia z bursztynem i biosiarką mojemu mężczyźnie i był z niego zadowolony.

      Usuń
    4. Mnie z kolei bardzo pomaga połączenie szamponu Orientany z zieloną herbatą i neem z szamponem p/łupieżowym Catzy Healing. Duet niemalże idealny dla skóry z ŁZS.

      Usuń
    5. Mam na myśli oczywiście stosowanie Orientany co mycie i raz w tygodniu Catzy :)

      Usuń
    6. Anonimowy właśnie sie zastanawialam o co chodzi :-D dzieki za odpowiedź :-)

      A ten VisPlantis gdzie mozna dostać? :-)

      Usuń
    7. Ja teraz nie mam aż takich problemów w tej materii, tzn. włosy mi się rzadziej przetłuszczają. W każdym razie u mnie dobrze działają delikatne produkty typu Orienata, Coolway International (recenzja w dziale recenzje u mnie na blogu) czy stosowany obecnie Living Proof :)

      Usuń
  2. Pamiętam, jak znajome Filipinki, słysząc moje narzekania na szybko przetłuszczającą się skórę głowy, skwitowały, że to bardzo dobrze, bo to świadczy o tym, że skóra głowy jest zdrowa :D No nie wiem, ja bym tam wolała, żeby mniej mi się przetłuszczały, ale z genetyką raczej nie wygram ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Very interesting blog to Read and very informative,keep sharing these type of article with best Explanation.
    Best Hair Transplant in Ahmedabad

    OdpowiedzUsuń
  4. Moje odkad przestalam ciagle rozjasniac, rowniez sie przetluszczaja, a raczej skora glowy, bo konce nie sa takie zle. Bardzo fajny wpis i swietnie wszystko opisalas, dzieki :)

    OdpowiedzUsuń
  5. A Twój post poczytam jutro na spokojnie bo to coś dla mnie:)
    Buziaczki

    OdpowiedzUsuń
  6. Mi pomagają ziołowe płukanki :) Najczęściej mix pokrzywa + skrzyp + kawa (od razu na porost ;]).

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy temat i unikalna wiedza, zaciekawilo mnie gdyz borykam sie z problemem lojotoku. Nie wiesz moze jaki szampon poleca pani ekspert?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przypuszczam, że Pani ekspert nie chce promować żadnej marki, ale zawarłam link do strony IT na początku wpisu, możesz zapytać np. mailowo :))

      Usuń
  8. Wysłałam Ci maila odnośnie pielęgnacji włosów po prostowaniu keratynowym. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja już przyzwyczaiłam się do częstego mycia włosów ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. u mnie dopiero po kuracji seboradinem niger włosy mi odżyły. Nie przetłuszczają się i mogę w końcu rzadziej je myć :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja jako expert w tej dziedzinie proponuje jeszcze dermabrazję skóry głowy.
    Taki zabieg mozna wykonać tylko u trycholga lub w najlepszych salonach.Pozdrawiam
    Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  13. 26 years old Statistician IV Griff D'Adamo, hailing from Langley enjoys watching movies like Los Flamencos and Slacklining. Took a trip to Uvs Nuur Basin and drives a Alfa Romeo 8C 2300 Monza. kontynuuj czytanie

    OdpowiedzUsuń
  14. 50 yr old Account Executive Perry Burnett, hailing from Thornbury enjoys watching movies like Class Act and Candle making. Took a trip to Harar Jugol and drives a Ferrari 340 MM Competition Spyder. Strona glowna

    OdpowiedzUsuń