Strony

niedziela, 11 lutego 2018

Olejek eukaliptusowy – przyspiesza porost włosów, pomaga zmniejszyć przetłuszczanie i łupież. Jak go używać?


Testowałam już wiele różnych olejków i muszę przyznać, że najbardziej lubiłam te, które dawały na skórze efekt odświeżenia – tak jak olejek eukaliptusowy. Może tego nie wiecie, ale przez setki lat ten właśnie olejek był niedoceniany i uważano, że nadaje się tylko do aromaterapii, od pewnego czasu zaś staje się coraz bardziej popularny. I nic dziwnego, bo jego właściwości są naprawdę świetne.

Olejek eukaliptusowy to substancja bezbarwna, ale charakteryzująca się łatwym do rozpoznania zapachem. Jak sama jego nazwa wskazuje wyodrębnia się go z eukaliptusa – wiecznie zielonej rośliny, która na całym świecie kojarzy się chyba głównie z misiami koala (eukaliptus jest głównym pożywieniem).

Tutaj ciekawostka: koala pochłaniają dziennie około 500 g liści eukaliptusa, który w takiej formie jest toksyczny i mógłby spokojnie zabić stado wołów. Tymczasem misie wpadają tylko z jego powodu w stan letargu, który nieraz zbliża się do utraty przytomności. Takie z nich małe narkomisie ;)

W czym pomaga olejek eukaliptusowy?

Zalet tego olejku jest naprawdę wiele – pomaga zarówno na porost włosów, jak i na różne dolegliwości skóry głowy. Jego szeroki zakres działania wykracza oczywiście poza ramy kosmetyczne (czytałam na przykład, że świetnie nadaje się nawet do sprzątania), skupmy się jednak na jego właściwościach związanych z włosami. Oto zatem najważniejsze funkcje olejku eukaliptusowego:
  • pobudza krążenie krwi, dotleniając cebulki włosów (przyspiesza więc porost),
  • reguluje wydzielanie sebum (może zmniejszać przetłuszczanie włosów),
  • zwalcza łupież,
  • łagodzi świąd skóry,
  • pomaga leczyć stany zapalne skóry,
  • przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek,
  • działa antywirusowo, przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo (odświeża).

Jak używać olejku eukaliptusowego?

Tutaj najważniejsza jest następująca zasada: podobnie jak inne olejki, także eukaliptusowy należy bezwzględnie rozcieńczyć przed użyciem i nie stosować go wprost na skórę (może wywołać poparzenia!).

Olejek eukaliptusowy możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. przygotować z jego użyciem:
  • macerat do skóry głowy,
  • szampon (do gotowego szamponu dodajemy kilka kropli olejku),
  • domową mgiełkę do włosów,
  • olej do olejowania włosów i skóry (kilka kropli olejku na łyżkę oleju bazowego),
  • płukankę (szklanka wody, łyżka mleka i 2-3 krople olejku).

Powyższe sposoby przydadzą się szczególnie, jeśli walczymy z łupieżem lub swędzeniem skóry głowy. Olejek eukaliptusowy koi skórę, odświeża ją i pozostawia przyjemne uczucie chłodu.

Jednak uwaga: jak każdy olejek, także eukaliptusowy – używany bez rozcieńczenia i w zbyt dużej ilości – może być niebezpieczny, a nawet toksyczny. Dlatego jak zawsze przy tego rodzaju produktach przypominam o rozwadze i wykonaniu testów antyalergicznych.


Ile kosztuje olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy kosztuje przeciętnie 6-7 zł za opakowanie 10 ml. Taka ilość starczy nam na długo, bo olejku i tak używamy po kilka kropel naraz. Przechowywać go należy w lodówce.

Gdzie go kupić? Najłatwiej przez internet lub w aptece, szczególnie zielarskiej. Tutaj znajdziecie listę sklepów z półproduktami, z których część na pewno ma go w swojej ofercie.

Używałyście kiedyś olejku eukaliptusowego? Jak i jakie były efekty?

Inne wpisy o półproduktach:

12 komentarzy:

  1. Nie znalam takich zastosowań olejku :o

    OdpowiedzUsuń
  2. Przedstawia się bardzo obiecująco! Ja ostatnio stosuję łopian - wcierka z ekstraktem, nie używam jakoś systematycznie, żeby zauważyć efekty porostu/przyrostu, ale ekstra przedłuża świeżość włosów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Koniecznie muszę go wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakoś nie mogę się przełamać do olejków, które trzeba rozcieńczać. Boję się, że rozcieńczę za mało albo za dużo :P Z tego samego powodu zrezygnowałam np. z wcierki jaką mogły być krople żołądkowe.
    W skalp wcierałam chyba tylko rycynowy i Khadi przyśpieszający porost włosów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Poza tematem olejku - używałaś kiedyś urządzenie Darsonval? Stosuje się go głownie na skórę twarzy, ale w komplecie jest również pelota grzebyk do stosowania na skórę głowy i włosy. Dla mnie rewelacja. Jeśli nie miałaś z nim do czynienia poczytaj info w internecie :) Ciekawa jestem jaka byłaby Twoja recenzja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie używałam, widzę w internecie, że to głównie na trądzik? A do skóry głowy po co? :)

      Usuń
  6. Sama nie używałam, ale spotkałam ostatnio w jednym czym dwóch kosmetykach. Zauważyłam, że nadaje fajny aromat. Lubię dodawać olejki eteryczne więc pewnie sięgnę po niego przy okazji. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie przepadam za zapachem eukaliptusa :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie używałam i pierwszy raz słyszę, że można go sobie stosować jak zwykły olejek. I z tym rozcieńczaniem pewnie miałabym problem, bo raz że kompletnie bym nie pamiętała, tak dwa pewnie z lenistwa bym zapominała o tym.. ale samo działanie widzę ma dobre i skuteczne! ☺

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam radośnie. Widzę, że jest nas więcej. Uwielbiam olejek eukaliptusowy! Poszłam krok dalej i zaczęłam mieszać go 1:1 z miętowym jako dodatek do masek wzmacniających osłabione włosy. Odświeżenie hula po głowie jak huragan :) a przy okazji łagodzi moje nieustanne bóle migrenowe. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Uwielbiam olejek eukaliptusowy jest to dla mnie produkt który zawsze musi stać na półce w salonie. Polecam odpalić taki olejek zawsze po sobotnim sprzątaniu i wietrzeniu mieszkania. Niesamowite wrażenia.

    OdpowiedzUsuń
  11. Uwielbiam ten olejek, zajmuje moją ulubioną półkę w łazience :)

    OdpowiedzUsuń